Odmowa wypłaty odszkodowania. Co dalej?

Odmowa wypłaty odszkodowania. Co dalej?

Opublikowany

Bardzo  często osoby ubiegające się o wypłatę odszkodowania po odmowie ze  strony ubezpieczyciela rezygnują z dalszych starań. Niepotrzebnie. Taka  decyzja wcale nie musi oznaczać, że wnioskowane pieniądze nam się nie  należą. Podpowiadamy, co zrobić, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi  wypłaty odszkodowania.
W wielu przypadkach okazuje się, że osoby poszkodowane nie otrzymują należnych środków, ponieważ nie skompletowały całej dokumentacji wymaganej przez ubezpieczyciela. Właśnie dlatego otrzymując odmowę, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy dopełniliśmy niezbędnych formalności.

Jakie dokumenty należy przygotować?
Podstawowym dokumentem jest wniosek o wypłatę odszkodowania. W przypadku szkody osobowej, obowiązkowo do wniosku powinniśmy dołączyć pełną dokumentację medyczną, w skład której wchodzą wszelkie wyniki przeprowadzonych badań i konsultacji medycznych.

– Dokumentacja medyczna pozwala na odpowiednie oszacowanie uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego, który jest jednym z kluczowych składników od którego zależy wysokość przyznanego świadczenia. Właśnie dlatego ważne jest, aby przedstawić ubezpieczycielowi wszelkie dokumenty obrazujące obrażenia powstałe na skutek wypadku. Niezbędne będą m.in. wyniki prześwietlenia, tomografii czy innych badań lekarskich – tłumaczy Marzena Walkowska, kierownik działu likwidacji szkód Centrum Odszkodowań DRB.
Możemy również starać się o zwrot kosztów poniesionych w związku z procesem rekonwalescencji, takich jak np. zakup leków, dojazd do placówek medycznych czy opłat wniesionych za zabiegi rehabilitacyjne. Ubiegając się o takie świadczenie musimy przestawić wszelkie faktury, które udokumentują nasze wydatki. Niewiele osób wie, że może starać się również o zwrot utraconego dochodu. –Takie świadczenie należy się nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Poszkodowany posiadający umowę zlecenie czy dzieło również może starać się o zwrot utraconego dochodu. W takim przypadku należy wraz  z pracodawcą oszacować, ile moglibyśmy zarobić w czasie naszej nieobecności – dodaje ekspert DRB. W przypadku, gdy dojdzie do szkody materialnej (np.uszkodzenia sprzętu elektronicznego czy auta), sprawca ma obowiązek pokryć wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonego mienia.

Odmowa i co dalej?
W sytuacji, gdy upewniliśmy się, że złożyliśmy wszystkie potrzebne  dokumenty, a mimo to uzyskaliśmy odmowę, powinniśmy złożyć reklamację i  rozpocząć negocjację z ubezpieczycielem. – Reklamacja może zostać  złożona w formie pisemnej lub elektronicznej. Należy jednak przestrzegać  wszystkich szczegółowych procedur przewidzianych przez zakład  ubezpieczeniowy. Na rozpatrzenie reklamacji towarzystwo ubezpieczeniowe  ma 30 dni. W przypadku przekroczenia terminu, reklamację uznaje się za  rozpatrzoną pozytywnie – wyjaśnia Marzena Walkowska z DRB.  W  przypadku, gdy nasza reklamacja niezostanie pozytywnie rozpatrzona, mamy  prawo wystąpić na drogę sądową. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to  poniesieniem dodatkowych kosztów, takich jak: opłata od pozwu czy  ewentualne koszty opinii biegłego.

Należy pamiętać, że każda sprawa  dotycząca wypłaty odszkodowania rozpatrywana jest indywidualnie. Właśnie  dlatego, warto skorzystać z usług kancelarii prawnych lub firm, które  specjalizują się w pomocy przy uzyskaniu należnych odszkodowań.  Pracownicy takiej firmy udzielą nam szczegółowych informacji na temat  tego, o jakie odszkodowanie możemy się ubiegać, jak również będą nas  reprezentować przed towarzystwem ubezpieczeniowym, załatwiając w ten  sposób wszelkie formalności.
infografika_odmowa_wypłaty_odszkodowania.png

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Co robić_informacja prasowa.doc

doc | 500 KB

Pobierz
Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Co robić_informacja prasowa.pdf

pdf | 269 KB

Pobierz
infografika_odmowa_wypłaty_odszkodowania.png

grafika | 245 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Centrum Odszkodowań DRB szykuje się na nowe wyzwania rynku

temu

Centrum Odszkodowań DRB rozpoczyna zmiany, które mają lepiej dostosować firmę do dzisiejszej rzeczywistości rynkowej i pomóc jej w przyszłości. Dwa główne kierunki to mniejsza, ale bardziej profesjonalna sieć agentów oraz rozbudowa nowoczesnych, elektronicznych kanałów p
Dla kogo renta alimentacyjna?

temu

Śmierć bliskiej osoby to trudne i przykre doświadczenie. W takich chwilach do traumy psychicznej często dochodzą również obawy o przyszłość związane z pogorszeniem się sytuacji finansowej. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, w ubiegłym roku, łączna wartość wy
Miałeś wypadek rowerowy? – sprawdź czy należy Ci się odszkodowanie

temu

Sezon rowerowy w pełni, a to oznacza, że jednośladów na drogach z  każdym dniem będzie przybywać. Rowerzysta w trakcie swojej jazdy  powinien, nie tylko myśleć o przyjemności z niej wynikającej, która na  pewno jest niepodważalna, ale zawsze musi także zachować ostrożnoś
Poszkodowany na drodze?

temu

Wzrost liczby wypadków samochodowych jest standardowo wpisany w okres jesienno-zimowy. Mamy wówczas często do czynienia  ze  szkodami osobowymi, obejmującymi roszczenia z tytułu utraty zdrowia oraz związane z tym roszczenia o zwrot kosztów leczenia czy  dojazdów  do placówek medycznych.