Centrum Odszkodowań DRB szykuje się na nowe wyzwania rynku

Centrum Odszkodowań DRB szykuje się na nowe wyzwania rynku

Opublikowany

Centrum Odszkodowań DRB rozpoczyna zmiany, które mają lepiej dostosować firmę do dzisiejszej rzeczywistości rynkowej i pomóc jej w przyszłości. Dwa główne kierunki to mniejsza, ale bardziej profesjonalna sieć agentów oraz rozbudowa nowoczesnych, elektronicznych kanałów pozyskiwania i obsługi klientów.

- Trzynaście lat temu zacząłem działalność na rynku odszkodowawczym w formie jednoosobowej działalności gospodarczej o lokalnym zasięgu, a dziś DRB to jeden z ważniejszych graczy w branży. Działamy nie tylko na terenie całej Polski, prowadzimy też sprawy klientów, którzy ucierpieli w wyniku wypadku poza granicami kraju. Pomogliśmy kilkudziesięciu tysiącom ludzi – komentuje prezes Centrum Odszkodowań DRB Arkadiusz Bochnak. – Z perspektywy tych efektywnych lat mam obecnie głębokie poczucie, że rozwijaliśmy udanie firmę, rośliśmy razem z rynkiem. Przez ten czas świat się jednak zmieniał i nadszedł dziś czas, aby zweryfikować dotychczasowy model działania naszej firmy i przygotować ją do współczesnych wyzwań. Dlatego dziś, biorąc pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość i nowe oczekiwania klientów, zaczynamy zmiany, które mają na celu przynieść jak najlepsze efekty jutro i w dalszej przyszłości – podsumowuje prezes DRB.

Obserwując i analizując sytuację branży odszkodowawczej nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na bardziej rozwiniętych rynkach Zachodniej Europy, zarząd DRB wspólnie z zewnętrznymi konsultantami opracował strategię biznesową na kilka następnych lat. Szczegóły będą jeszcze dopracowywane, ale już wiadomo, że zmiany podążą głównie w dwóch kierunkach – profesjonalizacji współpracujących z firmą zewnętrznych agentów oraz digitalizacji zarówno w fazie sprzedaży usług, jak i późniejszej obsługi oraz kontaktów z klientami. Sieć agentów zostanie istotnie ograniczona – dziś umowy z DRB ma kilkanaście tysięcy firm i osób, w tym znaczna część mało lub zupełnie nieaktywna. Firma planuje rozwiązanie większości umów i pozostawienie kilkudziesięcioosobowej grupy agentów, ale chce z nimi bardziej ściśle współpracować, szkolić i dostarczyć nowe narzędzia do pracy. Chodzi o to, żeby agentami byli ludzie, którzy chcą się skoncentrować na tym zajęciu, profesjonalnie nim zajmować  i stale doskonalić. Istotną rolę w zamierzeniach DRB odgrywa także rozbudowa nowoczesnych kanałów dystrybucji. Firma chce postawić na rozwiązanie oparte o internet czy telefon komórkowy zarówno jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów, jak również późniejszy kontakt z nimi w fazie obsługi. Realizacja tej przyszłościowej strategii to nie tylko wyzwanie organizacyjne. DRB rozpoczęło poszukiwanie inwestora, który zasiliłby firmę finansowo.

- Szukamy prawdziwego partnera, kogoś kto doceni zarówno nasz dotychczasowy dorobek i pozycję na rynku, jak również trafność przewidywań i strategii, jaką przyjmujemy na przyszłość. Chcielibyśmy, żeby nasz inwestor wspierał merytorycznie nasz plan – komentuje prezes Bochnak.

Pełen materiał prasowy dostępny jest w załącznikach.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

DRB prezentacja_Briefing prasowy.pdf

pdf | 662 KB

Pobierz
Centrum Odszkodowań DRB_informacja prasowa_07.05.2018.docx

docx | 477 KB

Pobierz
Centrum Odszkodowań DRB_informacja prasowa_07.05.2018.pdf

pdf | 250 KB

Pobierz